13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival startuje 13 maja

W Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej odbyła się dziś konferencja prasowa przedstawiająca program trzynastej edycji Festiwalu Millennium
docs against gravity , która odbędzie się 13-25 maja w czterech miastach: Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy oraz – po raz pierwszy – w Gdyni, w nowoczesnym Gdyńskim Centrum Filmowym.

Millennium
docs against gravity  to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Podczas tegorocznej edycji obejrzymy ok. 130 filmów, odbędzie się ok. 50 wydarzeń towarzyszących, a do Polski zawita ok. 100 twórców i bohaterów filmów z całego świata.
10 lat temu Millennium
docs against gravity jako pierwszy festiwal w Polsce wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego (Nagroda Banku Millennium) – opowiadał Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu. – Dziś wprowadzamy konkurs dla filmów na pograniczu fabuły i dokumentu – o Nagrodę Fiction/Non-Fiction. Takie filmy były zawsze obecne na naszym festiwalu i chcemy podkreślić ich rolę w rozwoju sztuki filmowej. Mecenasem festiwalu pozostaje od dekady Bank Millennium. Cieszę się, że pogłębiamy tę współpracę, a Bank Millennium staje się Mecenasem tytularnym, zapewniając dalszy rozwój festiwalu.

Jesteśmy partnerem festiwalu od 11 lat i z przyjemnością obserwujemy jego rozwój. Dla Banku Millennium to bardzo ważne wydarzenie. Porusza tematy współczesnego świata istotne dla naszych klientów i środowiska, w którym jesteśmy aktywni – podkreśliła Iwona Jarzębska, dyrektor PR Banku Millennium.

O Nagrodę Główną Banku Millennium zawalczy 13 filmów – laureata wybierze jury pod przewodnictwem Roberta Glińskiego. – Ważne żeby w filmach zobaczyć kawałek ludzkiego losu, żeby ta opowieść była uczciwa, niebanalna i miała pewną energię. Przede wszystkim powinna w nas wywoływać jakąś refleksję. Refleksję bardzo osobistą o współczesnym świecie, o tym co się teraz dzieje wokół. Takie filmy będziemy nagradzać – powiedział Gliński.

Na festiwalu będzie można obejrzeć 8 polskich filmów, m.in. „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” obecnego na konferencji Pawła Łozińskiego (w prestiżowej sekcji Doc Gala), „Zud” Marty Minorowicz (Konkurs o Nagrodę Fiction/Non-Fiction), „Jarocin. Po co wolność” (reż. Leszek Gnoiński i Marek Gajczak; Konkurs Nos Chopina) oraz najnowszy film Bartka Konopki pt. „Droga do mistrzostwa (sekcja Doc Gala). Pośród dziesięciu konkursów znajduje się Green Warsaw Award – pierwsza w Polsce nagroda dla filmu o tematyce ekologicznej.

Po raz kolejny na festiwalu Millennium
docs against gravity będzie można premierowo obejrzeć dzieła najwybitniejszych twórców kina dokumentalnego, m.in. Wernera Herzoga, Siergieja Loznitsy i Nikolausa Geyrhaltera. Na spotkania z publicznością przyjadą m.in. Loznitsa, Geyrhalter, Wiktor Jerofiejew, Erik Gandini i Yann Arthus-Bertrand. Z koncertami wystąpią m.in. Kutiman Orchestra, Wood Brothers i Songhoy Blues. Odbędą się debaty, organizowane m.in. z WWF Polska, Frontex czy Amnesty International Polska. Na festiwalu obecna będzie też Akademia Dokumentalna – projekt edukacyjny oparty na filmie dokumentalnym, działający przez cały rok w szkołach wyższych, średnich i podstawowych w całej Polsce.

Więcej szczegółów na www.docsag.pl

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej