Film the Book już za nami

19 kwietnia w warszawskim kinie Kultura odbyła się pierwsza edycja Film the Book organizowanego przez Mazovia Warsaw Film Commission. W wydarzeniu wzięło udział kilkunastu wydawców i agentów literackich.

W pierwszej edycji Film the Book organizowanego przez Mazovia Warsaw Film Commission wzięło udział kilkunastu wydawców i agentów literackich oraz grono filmowców – producentów, reżyserów i scenarzystów. Łącznie w kinie Kultura pojawiło się ponad 150 osób.

Wydarzenie rozpoczęło się panelem dyskusyjnym pt. Dobre praktyki współpracy wydawców z producentami, czyli jak skutecznie nabyć prawa do bestselleru, który poprowadziły Ewa Bolińska-Gostkowska z Wydawnictwa Znak oraz Elżbieta Kalinowska z Grupy Wydawniczej Foksal.
Odbyło się także case study filmów, które powstały w oparciu o książki. O animacji Jeszcze dzień życia opowiadali Jarosław Sawko, Tobiasz Piątkowski i Katarzyna Jarzyna z Platige Films, natomiast o filmie Za niebieskimi drzwiami – Mariusz Palej i Wojciech Stuchlik z TFP.

Po części wykładowej odbyło się 20 pitchingów książek:

Czarne liście, Maja Wolny
Zamęt, Vincent V. Severski
Pogromca grzeszników, Grzegorz Kalinowski
Grzesiuk. Król życia, Bartosz Janiszewski
Rówieśniczki, Katarzyna Tubylewicz
Ostatnia wizyta, Jacek Ostrowski
Czarna, Wojciech Kuczok
Zapach suszy i Smak suszy, Tomasz Sekielski
Anastazja, Joanna Karpowicz, Magdalena Lankosz
Powstanie – film narodowy, Jacek Świdziński
Dygot, Jakub Małecki
Dziewczynka z zapalniczką, Mariusz Czubaj
Tylko Lola, Jarosław Kamiński
Żmijowisko, Wojciech Chmielarz
Anioł do wynajęcia, Magdalena Kordel
Idealna, Magdalena Stachula
Fynf und cfancyś, Michał Witkowski
Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera, Andrzej Brzeziecki
Lem. Życie nie z tej ziemi, Wojciech Orliński
Stryjeńska. Diabli nadali, Angelika Kuźniak

Co najważniejsze podczas wydarzenia nawiązało się wiele nowych znajomości filmowców z wydawcami oraz rozmów na temat adaptowania prezentowanych książek. Katalog pierwszej edycji Film the Book wraz z kontaktami do wydawców i agentów oraz szczegółami na temat pitchowanych tytułów jest do pobrania na stronie www.mwfc.pl/film-the-book.html. Gospodarzami eventu byli Justyna Sobolewska i Błażej Hrapkowicz. Organizatorem Film the Book jest Mazovia Warsaw Film Commission działający w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury. Partnerami wydarzenia są Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Kolejna edycja planowana jest za rok.

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej