Projekt o Wandzie Rutkiewicz wygrywa 2. edycję Script Wars

Znamy już wyniki drugiej edycji SCRIPT WARS – Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego. Laureatką Nagrody Głównej została Magdalena Zarębska-Węgrzyn, autorka tekstu „Do granicy możliwości”. Druga Nagroda została przyznana ex aequo i trafiła w ręce Agnieszki Dąbrowskiej („Za duży na bajki”) oraz Magdaleny Załęckiej („Dlaczego ludzie łysieją i trwają przy sobie”). Na podium znaleźli się także Kamila Tarabura i Maciej Kazula (Trzecia Nagroda) wraz ze scenariuszem „Mokradełko”.
Wyniki drugiej edycji SCRIPT WARS zostały ogłoszone 11 listopada w Warszawie podczas gali zamknięcia CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych. Jury w składzie: Izabela Kiszka-Hoflik, Michał Oleszczyk, Krzysztof Szpetmański, Anna Spisz i Ada Bogdziewicz podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:
1. Nagroda Główna – 15.000 PLN trafiła do Magdaleny Zarębskiej-Węgrzyn, autorki tekstu „Do granicy możliwości” za zaskakująco kameralną, wolną od klisz opowieść o Wandzie Rutkiewicz, w której widz zbliża się do bohaterki w jej codzienności i zaczyna rozumieć przemożną tęsknotę Wandy za konfrontacją z Nieznanym za dwie bardzo różne opowieści familijne, w których lęk małego dziecka o rodzica uzyskuje formę jednocześnie dowcipną i poruszającą, niezależnie od wieku odbiorcy
3. Nagroda Trzecia – 5.000 PLN trafiła do Kamili Tarabury i Macieja Kazuli, autorów tekstu „Mokradełko” za precyzyjnie opowiedzianą historię seksualnej traumy, przefiltrowaną przez fascynujące portrety trzech kobiet, z których każda zmaga się z pytaniem o własną teraźniejszość i możliwość lepszej przyszłości
4. Wyróżnienie – 2.000 PLN zostało przyznane Jędrzejowi Napieckowi, autorowi scenariusza „Król, który uciekł” za odwagę podjęcia tematu historycznego ze znawstwem epoki, humorem i fantazją, ożywiającą czasy Henryka Walezego w sposób świeży i ekscytujący.
Laureaci będą mieli możliwość skonsultowania swoich tekstów w Atelier Scenariuszowym w ramach Grup Scenariuszowych.
SCRIPT WARS to konkurs na scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego, którego akcja osadzona jest w Warszawie lub na Mazowszu. Adresatami wydarzenia są zarówno profesjonaliści, jak i debiutanci. Organizatorem SCRIPT WARS jest Mazowiecki Instytut Kultury, operator Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Mazovia Warsaw Film Commission.
Partnerami wydarzenia są Atelier Scenariuszowe oraz CINEMAFORUM. SCRIPT WARS jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, m.st. Warszawy oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury.
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych organizowane jest
w Warszawie od 2002 roku. Festiwal prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata oraz najciekawsze propozycje polskiego kina niezależnego. Jest też forum dla wydarzeń branżowych
i edukacji profesjonalnej.
Atelier Scenariuszowe jest kompleksowym, rocznym programem warsztatów scenariuszowych, które mają na celu pomóc filmowcom w pracy nad ich pierwszym lub drugim filmem fabularnym. Bazuje na młodych i energicznych konsultantach, którzy swoje doświadczenie i edukację zdobywali na rynku europejskim oraz amerykańskim.
partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej