SOFA – trwa nabór na warsztaty

6. edycja warsztatów SOFA odbędzie się w dniach: 26-31 sierpnia 2018 r. w Warszawie i będzie kontynuowana będą w kwietniu 2019 r. w Tbilisi. Zgłoszenia do 18 czerwca 2018 r. Więcej informacji na: www.joinsofa.org. Partnerem warsztatów SOFA jest Mazovia Warsaw Film Commission.

Kim są „agenci” SOFA? To ludzie, którzy mają lub chcieliby mieć wpływ na upowszechnianie kultury filmowej. Ich projekty stanowią bezpośrednią odpowiedź na najbardziej aktualne potrzeby związane z produkcją, dystrybucją i edukacją filmową. Poprzez swoją działalność wzmacniają kulturę filmową w ramach istniejących struktur lub tworzą nowe. Od 2013 roku tworzone przez nich projekty rozwijane są w ramach warsztatów SOFA.

WARSZTATY W TBILISI / 22-28 kwietnia 2018 r.

Już po raz drugi w Tbilisi odbędzie się gruzińska edycja warsztatów SOFA. To kontynuacja warszawskich warsztatów z 2017 roku, w których udział wzięli: Agnieszka Sękowska (Polska), Nikolai Lavreniuk (Białoruś), Liina Maria Lepik (Estonia), Nino Chichua (Gruzja), Angelos Tsaousis (Grecja), Gitit Wainer (Izrael) i Tara Karajica (Serbia). Nad dalszym rozwojem ich projektów w Gruzji czuwać będą profesjonaliści z branży filmowej: Sonja Heinen (European Film Promotion); Renaud Redien Collot (Novancia Business School); Oliver Baumgarten (Max Ophüls Preis Film Festival); Natalia Ames i Melik Karapetyan (platforma przemysłowa Golden Apricot Film Festival Pro).

Program warsztatów obejmie dwa wydarzenia publiczne. Pierwsze z nich odbędzie się podczas prezentacji działalności Europejskiej Promocji Filmowej, którą poprowadzi szefowa organizacji – Sonja Heinen. Drugie – dedykowane będzie młodym filmowcom i obejmie tematykę makro finansowania oraz tworzenia „filmów partyzanckich”. Na koniec Alexey German Jr. zaprezentuje swój najnowszy film – "DOVLATOV". Po projekcji odbędzie się spotkanie z producentem filmu – Artem Vasilyev.

Tara Karajica przyjechała na warsztaty SOFA z pomysłem stworzenia instytucji wspierającej kobiety w serbskim przemyśle filmowym. Po konsultacjach z tutorami zmieniła projekt na portal “Fade to Her” o tym samym profilu. Chodziło mi o przestrzeń, w której celebrowane byłyby sukcesy kobiet z branży filmowej – tłumaczy motywację stworzenia strony internetowej o kobietach w kinie. Ich sukcesy można śledzić od 13 lutego 2018 r. (premiera tuż przed Berlinale) na: www.fadetoher.com.

SOFA jest wspólnym projektem Filmplus gUG (Kolonia) i Institute for Democratic Changes (Tbilisi) oraz Takes Film (Tbilisi). Przedsięwzięcie jest finansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Program Kreatywna Europa – MEDIA Unii Europejskiej. Koordynatorem projektu jest firma Takes Film. Warsztat w Tbilisi w 2018 jest także finansowany przez Ministerstwo Kultury i Ochrony Pomników Gruzji, Urząd Miasta Tbilisi, Georgian National Film Centre oraz Film in Georgia. Polska sesja w 2018 roku finansowana jest przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Mazovia Warsaw Film Commission. Organizatorzy pragną również podziękować pozostałym partnerom: Meeting Point Vilnius, Karlovy Vary IFF, Goethe-Institut, Mozinet, EAVE oraz Israel Film Fund.

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej