„Wszystkie nieprzespane noce” nagrodzone w Sundance!

Koprodukowany przez Mazowiecki Fundusz Filmowy dokument Michała Marczaka został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sundance.

31 stycznia zakończył się założony przez Roberta Redforda Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sundance, jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych światowemu kinu niezależnemu. Nagroda za najlepszą reżyserię w konkursie World Cinema Documentary Competition trafiła do Michała Marczaka za film "Wszystkie nieprzespane noce".

Podczas ceremonii wręczenia nagród Mila Aung-Thwin, reżyser i producent, podkreślał, że "Wszystkie nieprzespane noce" to film „urzekający wizualnie”, a Michał Marczak jest reżyserem, który „wprowadza kino dokumentalne na zupełnie nowe terytorium”.

Nagroda dla Michała Marczaka nie była zaskoczeniem – jego film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i filmowców. „Indiewire” uznało Polaka za jedną z 25-ciu osób, które zabłysnęły na Festiwalu w Sundance. „Wszystkie nieprzespane noce” jest „umiejscowiony gdzieś pomiędzy emocjonalnością filmu Sofii Coppoli a ujęciami Harmony Korine ze „Spring Breakers”, rozpiętymi pomiędzy romantycznością, nostalgią i entuzjazmem. Film Marczaka jest przepiękny i bardzo wyrazisty. Należy zwrócić uwagę na zdjęcia w stylu Emmanuela Lubezkiego, które sprawiają, że dokument robi wrażenie subtelnego wspomnienia.”

Ted Hope, producent m.in. „Happiness” i "21 gramów", szef Motion Pictures / Amazon Studios, napisał na Twitterze: „Zobaczcie „Wszystkie nieprzespane noce”. Niesamowicie zrealizowany. Zwalił mnie z nóg.” Hollywood Reporter określił film mianem „warszawskiej odysei”.

"Wszystkie nieprzespane noce" jest koprodukcją polsko-brytyjską, powstawał w wyniku współpracy Endorfina Studio i Pulse Films (producenta m.in. "20 000 dni na Ziemi"). Koproducentami filmu są Telewizja Polska oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy działający w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Sundance Institute i Brit Doc Circle Fund.

Podczas festiwalu doceniony został jeszcze jeden warszawski film – "Córki Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej, który otrzymał Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition.

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej