Wykłady otwarte w ramach warsztatów TorinoFilmLab

13 czerwca (poniedziałek) 2016, godz. 14:00 – 17:30
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa

TorinoFilmLab oraz Mazovia Warsaw Film Commission zapraszają na dwa wykłady otwarte poświęcone adaptacji filmowej, realizowane w ramach międzynarodowych warsztatów TorinoFilmLab – AdaptLab.

TorinoFilmLab to całoroczne międzynarodowe laboratorium wspierające młodych, utalentowanych scenarzystów, reżyserów oraz producentów filmowych poprzez szkolenia, rozwój oraz pomoc w finansowaniu projektów.

W tym roku druga sesja programu AdaptLab skierowanego do doświadczonych scenarzystów, zainteresowanych pracą nad adaptacją filmową, odbędzie się w Konstancinie-Jeziornie w dniach 10-16 czerwca. Warsztaty, realizowane dzięki funduszom unijnego programu Kreatywna Europa i we współpracy z EasyBusyProductions, uzyskały wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

13 czerwca w Warszawie odbęda się dwa wykłady otwarte, podczas których eksperci TorinoFilmLab opowiedzą o różnych aspektach związanych z adaptacją filmową dzieł literackich.

14.00 – 16.00
Isabelle Fauvel (Francja)
Od powieści do filmu
Adaptacja jako proces adopcji: zasady, zobowiązania, czas trwania, osobliwości… Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zamienić książkę w scenariusz filmowy.

Isabelle Fauvel jest założycielką firmy konsultingowej Initiative Film, w której wyszukuje materiały, opracowuje koncepcje oraz prowadzi badania dopasowane do danego projektu filmowego, co sprawia, że staje się kluczowym partnerem przy realizacji adaptacji literackich. Ma bliskie kontakty z pisarzami, reżyserami i producentami na arenie międzynarodowej. Jej ambicją jest pomoc w procesie, który doprowadzi film na ekrany kin, tam gdzie jest to najtrudniejsze. Isabelle jest także aktywnym tutorem (Crossroads w Thessalonikach, Sofia’s Meetings, Meetings on the Bridge w Istambule, Namur Coproduction Forum i inne), wykłada na Sorbonie i w Mediterranean Film Institute oraz doradza firmom wydawniczym.
Jest partnerem TorinoFilmLab i współzałożycielem AdaptLab.

16.30 – 17.30
Pierre-Emmanuel Mouthuy (Belgia)
Prawa autorskie
Pierre-Emmanuel Mouthuy przedstawi główne zagadnienia prawne związane z adaptacją dzieł literackich na ekran (powieści, sztuk teatralnych, opowiadań, etc.), kładąc szczególny nacisk na kwestie związane z umowami nabycia praw i opcji. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najważniejsze zasady, których autorzy i producenci muszą być świadomi podczas negocjowania tego typu umów. Pierre-Emmanuel Mouthuy jest założycielem belgijskiej kancelarii Mouthuy Avocats, specjalizującej się w przemyśle rozrywkowym. Jako prawnik, Pierre-Emmanuel uczestniczy regularnie w międzynarodowych koprodukcjach filmowych i telewizyjnych oraz działa jako kluczowy radca prawny w kilku z najbardziej aktywnie działających firm produkujących filmy kina niezależnego w Belgii, Francji, Luksemburgu oraz innych krajach. Pierre-Emmanuel jest również ekspertem do spraw prawnych w kilku europejskich programach szkoleniowych przemysłu rozrywkowego.

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Udział w seminarium jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: agata.czerner@torinofilmlab.it.

Termin składania zgłoszeń: 6 czerwca 2016 r.

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej