W tym roku formuła konkursu, wypracowana przez lata przez Fundację Przestrzeń Filmowa, zamienia się w formułę festiwalu. Poza samym kluczowym weekendem, kiedy to ekipy będą kręciły filmy, wydarzy się wiele ciekawych spotkań dostępnych zarówno dla zarejestrowanych uczestników, jak i dla szerokiej publiczności.
„Zależy nam na tym, żeby wokół 48hfp budowała się społeczność ludzi kochających film. – mówi Agnieszka Sękowska, organizatorka festiwalu – Chcemy zaproponować uczestnikom nie tylko możliwość fajnej zabawy i potężną dawkę adrenaliny, która towarzyszy nakręceniu filmu w 48 godzin, ale też formaty spotkań, które pozwolą nam i naszym partnerom podzielić
się wiedzą i doświadczeniem z innymi.”
We wrześniu planowanych jest aż 9 spotkań. W formule spotkań Master Class, czyli dostępnej tylko dla zarejestrowanych ekip w Barze Jamesona odbędą się warsztaty z Tomaszem Wasilewskim, reżyserem m.in. „Płynących wieżowców” i wyróżnionych na Berlinale „Zjednoczonych stanów miłości”, który opowie o tym, jak zrealizować swoją wizję i co trzeba wiedzieć stając za kamerą, spotkanie ze scenarzystą Romanem Przylipiakiem nominowanym za swój ostatni film „Jerry” do nagrody Złote Lwy, na festiwalu Dwa Brzegi i w konkursie Młodzi i Film oraz warsztaty z Piotrkiem Maczkowskim i Kamilem Smoterem z CineLight dotyczące zagadnień sztuki operatorskiej.
Dla szerokiej publiczności otwarte będą spotkania dotyczące m.in. promocji filmów (z Agnieszką Pyrkowską z Fundacji Przestrzeń Filmowa, specjalistą pod Public Relations), warsztaty z prawa autorskiego (prowadzone przez Legalną Kulturę), wykład reżyserski z Adamem Radolińskim laureatem nagrody za reżyserię w drugiej edycji 48HFP w Warszawie oraz warsztat dotyczący wykorzystania muzyki w filmie z Ewą Kowalewską-Kondrat.
Tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się już 6 września będzie trudna sztuka pisania scenariuszy, a gośćmi będą: Agnieszka Kruk, scenarzystka pracująca m.in. przy „Na Wspólnej”, „Barwach Szczęścia” czy „Pierwszej Miłości” i Jakub Jakubik scenarzysta ekipy Drużyna Sztosu (laureat nagrody za najlepszy scenariusz w edycji warszawskiej 2016 za film „Koło drogi”).
Ekipy, które zarejestrują swój udział w konkursie na www.www.48hourfilm.com/warsaw, już 22 września podczas kick off dostaną od organizatorów: imię i nazwisko oraz zawód bohatera, linijkę tekstu, który obowiązkowo musi się pojawić w filmie oraz rekwizyt. Dodatkowo liderzy ekip wylosują gatunek filmowy w którym będą musieli poruszać się tworząc własne filmy. Dokładnie 48 godzin później: 24 września do godz. 19.00 muszą złożyć w punkcie odbioru gotowy film i kompletne dokumenty produkcyjne.
Między 3 a 6 października w Kinie Luna w Warszawie będzie można obejrzeć wszystkie zakwalifikowane do konkursu produkcje. 7 października, podczas uroczystej gali w Kinie Luna, poznamy laureatów tegorocznego konkursu. Afterparty odbędzie się w Cafe Kulturalna w Teatrze Dramatycznym.
Aktualny harmonogram festiwalu dostępny jest na www.48hfppoland.pl/events.
W tym roku festiwal tworzony jest dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami są: Mazovia Warsaw Film Commission, FilmPro, Storylab.pro, Cinelight, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura, Cafe Kulturalna i Kino Luna. Patronatem medialnym festiwal objęli: Polskie Radio Czwórka, Aktivist, Warszaw Insider i dlastudenta.pl.