Na potrzeby konkursu uczestnicy dobierają się w grupy lub zgłaszają się indywidualnie. Drużyny mają 48 godzin na napisanie scenariusza, wybranie lokacji, zorganizowanie sprzętu, podzielenie ról, nakręcenie filmu i jego zmontowanie. Organizatorzy czekają na gotowe filmy wraz z kompletem dokumentów produkcyjnych do wyznaczonej godziny dwie doby później. 48HFP jest konkursem międzynarodowym – zwycięska ekipa polskiej edycji rusza w świat na Festiwal Filmapalooza, a potem może nawet powalczyć o pokaz na prestiżowym Short Corner w Cannes.
Wydarzenie rozpoczyna się tzw. kickoff’em, na którym losuje się gatunek filmowy i bierze udział w prezentacji elementów, których wykorzystanie w filmie jest obowiązkowe. Należą do nich: rekwizyt, imię i nazwisko bohatera i jego zawód oraz fragment dialogu. W każdym filmie musi się również zostać pokazana Warszawa, w której odbywa się polska edycja 48HFP. Może to być panorama, charakterystyczny kadr lub, jeśli ekipa jest spoza stolicy, obraz, fotografia albo ciekawy plakat. Po zakończeniu spotkania czas rusza i drużyny mają 48 godzin na przygotowanie gotowego filmu.
W jury oceniającym potem efekty ich pracy zasiadają największe osobistości kina i teatru. Wśród nich znaleźli się już Piotr Woźniak-Starak, Sonia Bohosiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Radzimir Dębski, Anna Mucha, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Xawery Żuławski, Tomasz Raczek, Bodo Kox i wielu innych. Jurorzy przyznają nagrody aż w 14 kategoriach. Wyróżnieniom tym towarzyszą nagrody rzeczowe.
Udział w 48 Hour Film Project jest często pierwszym poważnym krokiem w kierunku kariery w branży filmowej. Uczestnicy podkreślają, jak wielką satysfakcję daje zobaczenie stworzonego przez siebie obrazu na wielkim kinowym ekranie. To także doskonała okazja, żeby w praktyce sprawdzić zgranie zespołu, nawiązać nowe kontakty i zawrzeć znajomości z ludźmi kina. W filmach stworzonych w ramach konkurs wystąpili już m.in.: Agata Buzek, Bartosz Bielenia, Ewa Kasprzyk, Michał Wiśniewski i Przemysław Saleta.
Aby udział w 48HFP był jeszcze ciekawszy, przed rozpoczęciem konkursu organizowane są warsztaty, cotygodniowe spotkania z zainteresowanymi i szkolenia. Można na nich poznać tajniki poszczególnych etapów tworzenia filmu: od momentu pisania scenariusza po montaż. Prowadzone są też wykłady z reżyserami i aktorami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
W tym roku 48 Hour Film Project w Warszawie odbędzie się już po raz dziesiąty, w dniach 22-24 października.
Regularna rejestracja na 48HFP trwa do 15 października. Po tym terminie, chętni będą mieli ostatnią szansę na zgłoszenie się w ramach później rejestracji, tylko do 22 października do godziny 12:00. Wszystkie szczegóły na stronie 48 Hour Film Project: www.48hfppoland.pl