Co kręcono w Warszawie w 2017 roku

Za nami kolejny rok rekordów. Frekwencja całkowita w polskich kinach wyniosła ponad 56 mln widzów, a rodzime produkcje obejrzało 14 mln osób czyli prawie 25% wszystkich biletów kinowych kupionych w 2017 roku to bilety na filmy twórców znad Wisły.

Premierowo w kinach pokazano 355 filmów, w tym 45 polskich. Aż trzy spośród nich królowały w box office’ie, które łącznie zgromadziły ponad 7-milionową widownię. Były to Listy do M.3 (prod. TVN), który obejrzało 3 mln widzów, Botoks (prod. Vega Investments) z 2,3 mln widownią oraz Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (Watchout Studio), na którą do kin poszło 1,8 mln widzów. Wszystkie 3 filmy zostały prawie całkowicie zrealizowane w stolicy.

Warszawa nie zawsze oznacza wyłącznie sukces komercyjny. O niewątpliwym sukcesie artystycznym w przypadku filmów zrealizowanych w Warszawie i na Mazowszu można mówić w przypadku choćby Komunii czy Najpiękniejszych fajerwerków ever.

Czy filmy, do których zdjęcia powstały w minionym roku na Mazowszu będą również triumfować? To się okaże. Z pewnością szansę na komercyjny sukces będzie miał Juliusz, najnowszy projekt Gigant Films, producenta Planety singli. Podobnie Patryk Vega, który w 2017 roku nakręcił w Warszawie aż 2 swoje filmy – oprócz wspomnianego już Botoksu (film i serial), również Kobiety mafii. Podobnie zresztą jak Kinga Dębska, która zrealizowała w minionym roku zdjęcia zarówno do Planu B (prod. Next Film), jak i Zabawy, zabawy (produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop). Oba filmy w całości zostały zrealizowane na terenie województwa mazowieckiego. Ważniejszymi lokacjami filmu Zabawa, zabawa będą: klub Cud nad Wisłą, Izba Przyjęć szpitala na Brzeskiej, Szkoła Główna Handlowa, Pole Mokotowskie, Szpital Dziecięcy stojący na rogu ulic Marszałkowskiej i Litewskiej, wieżowiec Warsaw Spire i Plac Europejski oraz budynek prokuratury przy ulicy Jasnej. Wśród najważniejszych lokacji pozawarszawskich wymienić należy przede wszystkim Płock (m.in. Teatr Dramatyczny), ale także Serock (Hotel Narvil), Obory (pałac), Otwock (szpital), Stare Babice (Hotel Hedera i Pałac Lasotów) oraz Kobyłkę (kościół, restauracja).

W minionym roku w Warszawie i okolicach zrealizowano, oprócz wspomnianych powyżej, kilkanaście pełnometrażowych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, w tym m.in.:
Pitbull. Ostatni pies Władysława Pasikowskiego, Zgoda Macieja Sobieszczańskiego, 7 uczuć Marka Koterskiego, Jak pies z kotem Janusza Kondratiuka, Narzeczony na niby Bartosza Prokopowicza, Podatek od miłości Bartłomieja Ignaciuka, Pewnego razu w listopadzie Andrzeja Jakimowskiego, Reakcja łańcuchowa Jakuba Pączka, Serce nie sługa Filipa Zylbera, Kobieta sukcesu Roberta Wichrowskiego i m.in. seriali Diagnoza Michała Otłowskiego, Łukasza Palkowskiego i Xawerego Żuławskiego, Za marzenia Olgi Chajdas, Mecenas Lena Barska Aleksandra Gawka. Na tle innych produkcji wyróżnia się z pewnością film Gotowi na wszystko. Exterminator Michała Rogalskiego, który w przeważającej mierze został nakręcony na mazowieckiej prowincji, a nie w stolicy, jak większość produkcji.

Odbyła się także część zdjęć do filmów: wspomnianych już Listów do M. 3 Tomasza Koneckiego, Hurra! Wciąż żyjemy Agnieszki Polskiej, Eter Krzysztofa Zanussiego, Fuga Agnieszki Smoczyńskiej, Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego, Legiony Dariusza Gajewskiego, Najlepszy Łukasza Palkowskiego, Via Carpatia Klary Kochańskiej, DJ Alka Korta, Miłość jest wszystkim Michała Kwiecińskiego, Dywizjon 303 Denisa Delica i Wiesława Saniewskiego, Justa Beaty Dzianowicz, Nina Olgi Chajdas oraz m.in. do seriali Nielegalni Leszka Dawida, drugiego sezonu Belfra Krzysztofa Łukaszewicza i Macieja Bochniaka oraz Zasada przyjemności Dariusza Jabłońskiego.

W 2017 roku warszawskie urzędy wydały łącznie ponad 500 zgód na realizację zdjęć na terenach publicznych Warszawy.

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej