Eksperci SOFA

Już niebawem, 27 sierpnia w Warszawie pojawią się eksperci z branży filmowej o międzynarodowej sławie, by przez kilka dni (27 sierpnia – 1 września) wspierać uczestników 5. edycji SOFA.

SOFA – School of Film Agents to profesjonalne warsztaty wspomagające rodzime inicjatywy filmowe. Podczas zajęć uczestnicy pracują nad doskonaleniem zgłoszonych prac, w czym pomagają im mentorzy: Marek Hovorka, Maciej Jakubczyk, Tamara Tatishvili, Francine Raveney, Mihai Gligor, Magdalena Sroka, Viktoria Petranyi. Profesjonalnych rad udzielają także tutorzy: Ewa Puszczyńska, Oliver Baumgarten, Christine von Fragstein.

▫ Viktoria Petranyi
Nagrodzony w Cannes „Biały bóg”, uhonorowane w Locarno „Kilka pogodnych dni”, „Joanna” czy „Afta” w reżyserii Kornéla Mundruczó to tylko kilka z wielu tytułów, przy których pracowała węgierska producentka, scenarzystka i reżyserka – Viktoria Petranyi. To jedna z najbardziej obiecujących postaci współczesnego węgierskiego kina.

▫ Magdalena Sroka
Dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, producentka i koordynatorka międzynarodowych projektów. Inicjatorka Krakowskiej Komisji Filmowej i Regionalnego Funduszu Filmowego oraz ekspertka Kongresu Kultury Polskiej. W latach 2010-2015 wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

▫ Mihai Gligor
Wiceprezydent jednego z największych i najstarszych studiów filmowych w Europie Wschodniej – BUCHAREST FILM STUDIOS, były członek zarządu rumuńskiego Narodowego Centrum Filmowego, jeden z ekspertów programu MEDIA oraz wieloletni współpracownik Doha Film Institute – najważniejszej instytucji filmowej na Bliskim Wschodzie.

▫ Francine Raveney
Absolwentka Oxfordu, założycielka i była dyrektorka EWA Network. W ramach Eurimages Film Fund koordynuje koprodukcje odnoszące się do tematyki równouprawnienia płci. Wykłada m.in. na Universitat Vic w Katalonii. Z jej wiedzy i doświadczenia korzysta wiele prestiżowych festiwali filmowych, a w tym roku także uczestnicy SOFA.

▫ Tamara Tatishvili
Jedna z najważniejszych postaci gruzińskiej produkcji filmowej. To między innymi z jej inicjatywy w 2004 roku powstało Stowarzyszenie Niezależnych Filmowców Południowego Kaukazu, którego była dyrektorką. W latach 2010-2013 przewodziła Gruzińskiemu Narodowemu Centrum Filmowemu. Jest też współautorką Georgian Film Strategy 2010-2012. Od 2011 roku reprezentuje Gruzję w międzynarodowych programach filmowych takich jak EURIMAGES.

▫ Maciej Jakubczyk
Członek zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – organizatora jednego z najważniejszych polskich festiwali – T-Mobile Nowe Horyzonty, dyrektor działającego przy tym Festiwalu Działu Edukacji oraz dyrektor festiwalu Kino Dzieci. W ramach programu Europa Cinemas prowadził warsztaty z marketingu nakierowanego na młodego widza. Wchodzi w skład grupy ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykłada Edukację medialną na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

▫ Marek Hovorka
Założyciel i dyrektor największego międzynarodowego festiwalu poświęconemu dokumentowi kreacyjnemu w Europie Środkowo-wschodniej – Jihlava, absolwent FAMU, współzałożyciel sieci festiwalowej Doc Alliance, targów filmowych East Silver oraz platformy dystrybucji w sieci – DAFilms. Ponadto członek jury wielu festiwali, w tym: FID Marseille, CPH:DOX, Visions du reel, Karlovy Vary IFF czy Cinema Verite Tehran.

TUTORZY

▫ Christine von Fragstein
Związana od 15 lat z Berlinale menadżerka kultury oraz współautorka i koordynatorka inicjatywy wspierającej początkujących filmowców z całego świataś – Berlinale Talents, której była także dyrektorką. W ramach FIFA 2016, we współpracy z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej, stworzyła międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych – „Shoot Goals! Shoot Movies!”. Współpracowała także z Zurich Film Festival, w ramach którego w 2006 roku zorganizowała Zurich Master Class. W latach 2014-2016 była dyrektorką programową Berlinale Open House at the Audi Berlinale Lounge.

▫ Ewa Puszczyńska
Członkini zarządu Europejskiej Akademii Filmowej i producentka o międzynarodowej sławie. Do filmu, jak mówi, weszła z ulicy. Na swoim koncie ma współpracę z wieloma cenionymi reżyserami, w tym z Pawłem Pawlikowskim. Przypieczętowaniem ich znakomitej kolaboracji jest, uhonorowany Oscarem i wieloma innymi prestiżowymi nagrodami, film „Ida”. Z SOFĄ jest niemal od początku.

▫ Oliver Baumgarten
Współtwórca SOFA – School of Film Agents oraz niezależnego magazynu filmowego Schnitt, którego przez wiele lat był redaktorem. W 2014 roku został mianowany menadżerem programowym Film Festival Max Ophüls Preis. Zainicjował również pierwszy w Europie festiwal poświęcony sztuce montażu – Filmplus. W ramach programu Berlinale Talents stworzył międzynarodowy projekt dla wschodzących krytyków filmowych – Talent Press, którego do dziś jest koordynatorem.

Międzynarodowy zespół renomowanych profesjonalistów z branży filmowej przyjedzie na zaproszenie założyciela i dyrektora SOFA, współzałożyciela festiwalu Filmplus oraz delegata Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie – Nikolaja Nikitina.

ORGANIZATORZY I PARTNERZY SOFA
SOFA jest wspólnym projektem Filmplus gUG (Kolonia) i Institute for Democratic Changes (Tbilisi) oraz Takes Film (Tbilisi). Przedsięwzięcie jest finansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Program Kreatywna Europa – MEDIA Unii Europejskiej. Warsztat w Tbilisi w 2017 został także sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Ochrony Pomników Gruzji, Urząd Miasta Tbilisi, Georgian Natrional Film Centre oraz Film in Georgia. Polski warsztat w 2017 roku finansowany jest przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Mazovia Warsaw Film Commission. Organizatorzy pragną również podziękować pozostałym partnerom: Meeting Point Vilnius, Karlovy Vary IFF, European Film Festival Palić, Goethe-Institut, Mozinet, EAVE oraz Israel Film Fund.

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej