Park Skaryszewski

Lokalizacja: Warszawa
Park Skaryszewski

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego – zabytkowy park krajobrazowy w Warszawie, wpisany do rejestru zabytków z dn. 13 grudnia 1973 pod numerem 875. Park o powierzchni 58 ha założony został na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego (miejsce to wcześniej było określane jako Saska Kępa) w latach1905–1922 przez Franciszka Szaniora.
Park znajduje się na Pradze-Południe. Jego granice wyznaczają al. Zieleniecka, al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowa oraz południowa linia brzegowa Jeziorka Kamionkowskiego. Od wschodu, razem z ciągnącym się aż do ul. Kinowej parkiem „OWS Waszyngtona” (bulwarem Stanisława Augusta), tworzy jedną z największych w Warszawie enklaw zieleni.
Zaprojektowano go jako wielkomiejski ośrodek parkowy dla rekreacji i wypoczynku, z rozwiniętą siecią komunikacyjną, przystosowaną do ówczesnego ruchu pojazdów konnych. Zaprojektowane przez Szaniora sztuczne jeziorka w sposób niezwykły współgrają z bogatą szatą roślinną, którą wysadził rozległy park. Całości dopełniają nasypane wzgórza, sztuczny wodospad i rozarium. W parku można podziwiać 280 gatunków drzew i krzewów.

Kategoria
Lokalizacja
NULL Warszawa
Właściciel
Dzielnica Praga-Południe
Słowa kluczowe
Park, Skaryszewski, Warszawa
partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej