Nagroda im. Kieślowskiego w Cannes przyznana!

Już po raz dziesiąty podczas festiwalu filmowego w Cannes została przyznana Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej rozwijanego w ramach programu scenariuszowego Niezależnej Fundacji Filmowej, uznawanego za jeden z najefektywniejszych europejskich programów dla scenarzystów. Czek w wysokości 10 000 Euro i statuetkę autorstwa Adama Fedorowicza otrzymała Marysia Nikitiuk z Ukrainy za projekt "When The Trees Fall".

Rada Artystyczna ScripTeast, do której należą: Sanford Lieberson, wieloletni szef 20th Century Fox, jeden z producentów takich arcydzieł światowego kina jak: “Misja”, “Thelma i Luiza” czy "Jabberwocky", Antonio Saura (producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido), Manfred Schmidt (szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych MDM), Simon Perry (szef ACE – europejskiego klubu producentów), Dariusz  Jabłoński oraz szefowie naukowi programu Christian Routh i Tom Abrams, tak uzasadniła wybór:  "Tegoroczną nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymuje scenariusz, który jest niezwykle bogaty w możliwości kinowe. Przedstawia zniewalający obraz symboli i  narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności. Wyobraźnia autora iskrzy na stronach scenariusza,  a my wszyscy oczekujemy
z niecierpliwością, jak ta wizja zostanie zrealizowana ekranie.

W tegorocznej, jubileuszowej 10 edycji międzynarodowego programu ScripTeast brało udział 11 projektów z 7 krajów, wśród nich aż cztery polskie. Wśród  polskich uczestników znaleźli się: Greg Zgliński, nagrodzony za swój debiut "Wymyk" na Warszawskim Festiwalu Filmowym i nominowany za ten film do nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orzeł; Jan Hryniak, autor wielokrotnie wyróżnianego "Tricku" i laureat Polskiej Nagrody Filmowej za reżyserię serialu "Czas honoru"; Ireneusz Grzyb, reżyser i scenarzysta nagradzanych w Polsce i za granicą  "Małych stłuczek"  oraz scenarzysta, reżyser i producent Paweł Wendorff. 

W 10 letniej historii programu Polacy aż dwukrotnie stawali na podium i odbierali w Cannes prestiżową  nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego – w 2010 roku Jacek Bławut za scenariusz „Dzień czekolady” (obecnie w postprodukcji) oraz w 2013 roku Bartek Konopka i Przemek Nowakowski za scenariusz „Niemy”. W zeszłym roku specjalne wyróżnienie otrzymał również Bodo Kox za projekt „Człowiek z magicznym pudełkiem” – realizacja filmu na podstawie tego scenariusza ma rozpocząć się tej jesieni w koprodukcji międzynarodowej.

Przez dekadę istnienia ScripTeast do programu zakwalifikowało się aż 44 polskich autorów z 33 projektami, wśród nich byli m.in. Kinga Dębska, Maciej Dutkiewicz, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Dariusz Gajewski, Bodo Kox , Anna Jadowska i wielu innych.

Od początku istnienia programu do dziś spośród wszystkich 114 projektów z Europy Wschodniej biorących udział w programie zostało zrealizowanych 18 filmów a 12 kolejnych jest w produkcji. Czyni to ScripTeast bezapelacyjnie jednym z najefektywniejszych programów treningowych.
Wszystkie projekty tegorocznej edycji:

A Picture With Yuki – Dimitar Stoyanovich, Lachezar Avramov, Bułgaria
Ash Driver – Kirsten Peters , Greg Zglinski, Polska
Invisible – Kristupas Sabolius, Ignas Jonynas, Litwa
Golden Ashes  – Adina Sadeanu, Rumunia
Good to See You Die – Jan Hryniak, Robert Sieradzki, Polska
It’s Quite Normal at Your Age – Paweł Wendorff, Karolina Lach, Polska
Letters From Antarctica – Teodora Markova, Bułgaria
Samko Tále’s – Tereza Oľhová, Michal  Kollar, Słowacja
Statues and Poses – Ireneusz Grzyb, Doominik Marzec Polska
Venice – Rusudan Chkonia, Gruzja
When the Trees are Falling – Marysia Nikitiuk, Ukraina

Pomysłodawcą ScripTeastu jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent, a warsztaty  organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – component  Media, Apple Film Production, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mazovia Warsaw Film Commission, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE a także Film New Europe.

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej