"Światło w filmie" – 19. Piknik Naukowy

"Światło w filmie" to hasło towarzyszące prezentacjom i zabawom, które odbędą się w laboratorium filmowym PISF. Goście dowiedzą się m.in. jak kamera przetwarza światło na obraz filmowy, na czym polega i jak wygląda profesjonalne oświetlenie planu filmowego. 

Tajniki procesu przetwarzania światła

Nie ma kina bez światła i kamery, która to światło przetwarza. W czasie piknikowych prezentacji specjaliści z TPS Film Studio objaśnią uczestnikom szczegóły związane z przetwarzaniem światła na obraz filmowy. Uczestnicy Pikniku będą mieli okazję zobaczyć różne rodzaje współczesnych kamer oraz zapoznają się z tajnikami animacji trójwymiarowej, stereoskopii i automatyki planu filmowego. Dodatkowo zostanie zaprezentowany krótki film, pokazujący działanie robota sterującego ruchem szybkiej kamery do rejestracji zdarzeń w zwolnionym tempie. Omówienie działania robota i sterującego nim oprogramowania będzie także tematem pokazów komputerowych.

Malowanie światłem

Uczestnicy Pikniku otrzymają informacje na temat wykorzystania profesjonalnego oświetlenia do prawidłowych ekspozycji na planie oraz dowiedzą się, na czym polega praca operatora kamery. Specjaliści z WFDiF opowiedzą m.in. o tym, czym jest camera obscura, wyjaśnią, jakie możliwości daje różnorodne ustawienie światła i zaprezentują je na specjalnie przygotowanej na Piknik scenografii. Goście Pikniku w ramach zabawy z wykorzystaniem techniki "Light painting" polegającej na wykonaniu zdjęcia z długim czasem ekspozycji (naświetlania) w aparacie za pomocą latarki skierowanej w obiektyw będą mogli "malować światłem" wzory, słowa, abstrakcyjne obrazy. Efekt zabawy będzie widoczny od razu na ekranie. Ponadto uczestnicy Pikniku będą mogli własnoręcznie wykonać ćwiczenia związane z prawidłowym cięciem taśmy filmowej, wykonywaniem sklejek oraz przewijaniem taśmy na przewijarce.

Piknikowy plan filmowy

Warsztat o charakterze zabawowym będzie okazją do poznania podstaw realizacji filmowej i działań twórczych "od kuchni”. Uczestnicy będą przygotowywać się pod okiem fachowców oraz realizować scenę z filmu. Zarejestrowane zdjęcia m.in. techniką slow motion będą nagrywane na miejscu, uzupełnione tłem i muzyką, a każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę płytę z odegraną przez siebie sceną.

Seanse w piknikowym kinie

W piknikowym kinie w namiocie odbędą się pokazy filmów animowanych Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej po cyfrowej rekonstrukcji. Najmłodsi goście będą mieli okazję obejrzeć odnowione bajki m.in. z serii "Przygody Myszki", "Reksio", "Porwanie Baltazara Gąbki" czy "Bolek i Lolek wyruszają w świat".

9 maja, w godz. 11:00 – 20:00
Stadion Narodowy, stanowisko PISF – B39, brama nr 3

partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej