Found 1005 Results
Page 6 of 11

Metro Rondo Daszyńskiego, Warszawa


Stacja drugiej linii warszawskiego metra (M2) znajdująca się w dzielnicy Wola przy Rondzie Daszyńskiego, biegnie wzdłuż ulicy Prostej, oddana do użytku w 2015 roku. Wzdłuż całego peronu biegnie szereg filarów rozszerzających się ku górze, podtrzymujących strop stacji, dookoła których zamontowano ławki. Na czerwonych ścianach znajduje się kolorowy napis z nazwą przystanku zaprojektowany przez Wojciecha Fangora.

10 listopada 2021


Metro Nowy Świat-Uniwersytet, Warszawa


Stacja drugiej linii warszawskiego metra (M2) znajdująca się w Śródmieściu przy skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska, oddana do użytku w 2015 roku. Na trzech podziemnych kondygnacjach znajdują się: hala odpraw, przejścia ze schodami ruchomymi, peron. Wzdłuż całego peronu biegną dwa szeregi filarów rozszerzających się ku górze, podtrzymujących strop stacji, w suficie umieszczono […]


Metro Dworzec Wileński, Warszawa


Stacja drugiej linii warszawskiego metra (M2) znajdująca się w dzielnicy Praga-Północ, oddana do użytku w 2015 roku. Wzdłuż całego peronu biegnie szereg filarów rozszerzających się ku górze, podtrzymujących strop stacji. Na granatowych ścianach znajduje się kolorowy napis z nazwą przystanku zaprojektowany przez Wojciecha Fangora. Przy stacji znajdują się tory odstawcze.


Metro Centrum Nauki Kopernik, Warszawa


Stacja drugiej linii warszawskiego metra (M2) oddana do użytku w 2015 roku. Wyjścia z metra prowadzą na bulwary wiślane, w stronę mostu Świętokrzyskiego, Wybrzeża Kościuszkowskiego, ulicy Tamka. Na peron prowadzą długie, jasno oświetlone schody ruchome. We wnętrzu połączono surowy beton z różnokolorowymi marmurami. Na niebieskich ścianach znajduje się kolorowy napis z nazwą przystanku zaprojektowany przez […]


Kościół Przemienienia Pańskiego (oo. Kapucynów), Warszawa


Barokowy kościół przyklasztorny wybudowany pod koniec XVII wieku według projektu Tylmana van Gameren. Do skromnej, trójnawowej bryły dobudowano w wiekach XVIII i XIX kaplice boczne. Do wejścia w prostej fasadzie, zwieńczonej trójkątnym tympanonem, prowadzą XIX-wieczne schody. We wnętrzu zachowały się obrazy, nagrobki i epitafia powstałe od końca XVII do XIX wieku. W okresie Bożego Narodzenia […]


Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Warszawa


Jeden z najstarszych warszawskich kościołów, wybudowany na Nowym Mieście prawdopodobnie w XIV wieku. Świątynia z czerwonej cegły, trzynawowa, w typie bazyliki, z dobudowanymi po bokach dwiema barokowymi kaplicami. Fasada ze schodkowym szczytem z blendami, ujęta przyporami. Z XV wieku pochodzi późnogotycka dzwonnica z czerwonej cegły, z przejściem w części parterowej i masywnymi przyporami. Całość, wraz […]


Kościół św. Marcina (Sióstr Franciszkanek służebnic Krzyża), Warszawa


Barokowy kościół przebudowywany w XVII i XVIII wieku, usytuowany w ciasnej zabudowie Starego Miasta w Warszawie. Świątynia trójnawowa, w typie bazyliki, przylegająca do zabudowań klasztornych, z barokową, dynamiczną fasadą o łamanych gzymsach. Po lewej stronie od wejścia w pierzei zabudowań klasztornych znajduje się wieża: do połowy gotycka, z czerwonej cegły, powyżej – tynkowana, barokowa. Wnętrze […]


Kościół św. Kazimierza (ss. Sakramentek), Warszawa


Niewielki barokowy kościół wybudowany przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie pod koniec XVII wieku, według projektu Tylmana van Gameren. Świątynia na planie krzyża, z kopułą usytuowaną centralnie. Fasada z trójkątnym naczółkiem i pilastrami, wystrój wnętrza XX-wieczny.


Kościół św. Karola Boromeusza, Warszawa


Kościół wybudowany pod koniec XVIII wieku według projektu Dominika Merliniego przy warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, przebudowany dwukrotnie w XIX wieku (ostatnia przebudowa według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego). Świątynia na planie krzyża, z kopułą na skrzyżowaniu nawy i transeptu oraz dwuwieżową klasycyzującą fasadą. Wnętrze zrekonstruowane po II wojnie światowej łączy elementy klasycyzmu z XX-wiecznymi polichromiami przedstawiającymi m.in. […]


Kościół Wizytek (pw. św. Józefa Oblubieńca), Warszawa


Późnobarokowy kościół klasztorny wzniesiony w XVIII wieku przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (od którego oddziela go niewielki plac). Jego charakterystycznym elementem jest pofalowana fasada z licznymi kolumnami i łamanym gzymsem. Wnętrze jednonawowe, z rzędami kaplic po bokach i zamkniętym prosto prezbiterium, utrzymane w stylu barokowym. Z wyposażenia zachowała się m.in. barokowa ambona w kształcie łodzi, […]


Kościół św. Jacka (oo. Dominikanów), Warszawa


Barokowy kościół wybudowany na początku XVII wieku na warszawskim Nowym Mieście. Trójnawowa świątynia w typie bazyliki, z kruchtą poprzedzającą wejście w fasadzie i wolnostojącą wieżą. Po lewej stronie od wejścia znajduje się barokowa kaplica Kotowskich nakryta kopułą, projektu Tylmana van Gameren. We wnętrzu widoczne są elementy późnego gotyku – ostre łuki, sklepienia krzyżowo-żebrowe w nawach […]


Kościół św. Franciszka Serafickiego (oo. Franciszkanów), Warszawa


Barokowy kościół przy klasztorze franciszkanów wybudowany na Nowym Mieście w Warszawie na początku XVIII wieku. Świątynia trójnawowa, w typie bazyliki, z półkolistą absydą i dwuwieżową fasadą (na wieżach hełmy w kształcie obelisków). We wnętrzu zachowały się barokowe ołtarze, ambona, prospekt organowy oraz epitafia.


Kościół św. Ducha (oo. Paulinów), Warszawa


Barokowy kościół klasztorny wybudowany na początku XVIII wieku na warszawskim Nowym Mieście. Trójnawowa świątynia z wyższą nawą główną i węższym od korpusy, prosto zamkniętym prezbiterium, do którego przylegają boczne kaplice. W szerokiej, dwuwieżowej fasadzie z trójkątnym tympanonem znajduje się niewielkie wejście. Wnętrze utrzymane w stylu barokowym.


Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, Warszawa


Kościół środowisk twórczych wybudowanych przy Placu Teatralnym w Warszawie. Klasycyzująca fasada świątyni wykonana według projektu Piotra Aignera z XIX wieku, wpisana jest w pierzeję kamienic przy placu. Trójkątny tympanon został wsparty na jońskich kolumnach, do środka prowadzą szklane drzwi. Wnętrze obszerne, na osi środkowej nakryte sklepieniem kolebkowym, z nowoczesnym wystrojem.


Kościół św. Benona, Warszawa


Niewielki barokowy kościół wybudowany na Nowym Mieście w Warszawie w II połowie XVII wieku. Jednonawowa bryła z niewielką wieżą i prostą fasadą zwieńczoną trójkątnym tympanonem. Wnętrze skromne, urządzone w XX wieku przy odbudowie świątyni.


Kościół św. Augustyna, Warszawa


Ceglany kościół wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu neoromańskim. Świątynia trójnawowa, w układzie bazylikowym, z wydłużonym prezbiterium. Fasada z trójarkadowym portykiem i rozetą, ujęta została po lewej stronie wysoką wieżą. Wnętrze otynkowane, ze sklepieniami krzyżowymi, pomiędzy nawami kolumny z kapitelami kostkowymi.


Kościół św. Antoniego Padewskiego, Warszawa


Barokowy kościół należący do zakonu franciszkanów, wybudowany w II połowie XVII wieku. Jednonawowy, z dwiema kaplicami bocznymi i prostą fasadą zwieńczoną trójkątnym tympanonem. W przyległych krużgankach znajdują się liczne epitafia. Wnętrze zachowało barokowy charakter.


Kościół św. Anny, Warszawa


Kościół akademicki (pobernardyński) położony przy Krakowskim Przedmieściu, tuż przy Placu Zamkowym na warszawskim Starym Mieście. Kościół jest mieszanką stylów architektonicznych: gotyckie prezbiterium, barokowe wnętrze z prospektem organowym i freskami z XVIII wieku, klasycyzująca fasada. W  klasztornych krużgankach znajdują się XVI-wieczne sklepienia kryształowe oraz drewniane, kasetonowe. Na lewo od fasady znajduje się neorenesansowa, wolnostojąca dzwonnica zbudowana […]


Kładka przy al. Niepodległości, Warszawa


Kładka dla pieszych i rowerzystów nad ruchliwą ulicą z linią tramwajową w Warszawie. Kładka łączy dwie części parku (Pole Mokotowskie), prowadzą na nią schody, windy i wijące się podjazdy. Poniżej znajduje się przystanek tramwajowy.


Klubokawiarnia Pompon, Warszawa


Klubokawiarnia przyjazna rodzinom z dziećmi, działająca na warszawskiej Woli. Obszerne, jasne wnętrze z wydzielonym placem zabaw, minimalistycznymi stolikami kawiarnianymi i bajkowymi muralami na ścianach. Znajduje się tu również niewielkie stoisko z zabawkami.


Klubokawiarnia Polonez, Warszawa


Modna klubokawiarnia położona przy ulicy Poznańskiej, w jednym z warszawskich zagłębi gastronomicznych. Wnętrze łączy cechy surowego industrializmu z elementami designu z czasów PRL.


Kępa Potocka, Warszawa


Rozległy park założony na terenach starorzecza Wisły na warszawskim Żoliborzu w latach 60. XX wieku. Znajdują się tu alejki dla pieszych, ścieżki rowerowe, lokal gastronomiczny. Od wschodu park graniczy z ogródkami działkowymi. Dodatkową atrakcją jest neon "Światłotrysk" Maurycego Gomulickiego przedstawiający olbrzymią szklankę z różowym napojem musującym.


Katedra Polowa Wojska Polskiego pw. NMP Królowej Polski, Warszawa


Barokowy kościół wybudowany na początku XVIII wieku według projektu Jakuba Fontany. Dwuwieżowa fasada znajduje się w linii klasycystycznych zabudowań dawnego klasztoru pijarów. Większość pierwotnego, barokowego wystroju wnętrza nie zachowała się. Ołtarz główny został zaaranżowany w XX wieku, nad wejściem znajduje się rekonstrukcja barokowych organów. Wewnątrz znajduje się ponadto Kaplica Katyńska – wąskie pomieszczenie z tabliczkami […]


Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Warszawa


Gmach instytutu naukowego wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym. Część reprezentacyjna budynku została wykonana z szarej cegły, z rustykalną pierwszą kondygnacją obłożoną szarym kamieniem. Gmach z architektonicznymi nawiązaniami do klasycyzmu, porośnięty bluszczem.


Dom Dworek Wilanów


Duży dom z możliwością aranżacji pokojów, duży ogród, taras, garaż , podjazd. Kominek i kuchnia z wyspa. Eleganckie wnętrza.


Regent Warsaw Hotel


Hotel Regent Warsaw położony jest na warszawskim Mokotowie, w pobliżu studia nagraniowego przy ulicy Chełmskiej. Ze względu na atrakcyjną lokalizację, Hotel często jest wybierany jako miejsce zakwaterowania dla ekip filmowych.  Nasze przestrzenie hotelowe wielokrotnie służyły jako tło do filmów, dokumentów, teledysków i wywiadów.


Huta – hałda, Warszawa


Jedyna na Mazowszu huta produkująca stal wybudowana w latach 50. XX wieku. Część z budynków huty została zmodernizowana w latach 90. XX i w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku. Pozostałe, wyłączone z produkcji, stoją opuszczone. Rozległa hałda, współcześnie nieużywana i częściowo zarośnięta, służyła do gromadzenia odpadów produkcyjnych.


Góra Gnojna, Warszawa


Skarpa znajdująca się na Starym Mieście w Warszawie powstała w wyniku usypania wysypiska śmieci w średniowieczu. Obecnie na jej szczycie znajduje się taras widokowy.


Fotoplastikon, Warszawa


Fotoplastikon warszawski powstał na początku XX wieku, jest jednym z niewielu czynnych urządzeń tego rodzaju na świecie.


Dworzec Warszawa Toruńska, Warszawa


Stacja kolejowa usytuowana pod trasą szybkiego ruchu. Na peronach znajdują się filary podtrzymujące wiadukt, który stanowi jednocześnie zadaszenie. Przy stacji bocznice kolejowe z pociągami towarowymi.


Dolina Szwajcarska, Warszawa


Niewielki park, pozostałość po rozległych, XVIII-wiecznych ogrodach rekreacyjnych, odbudowany po II wojnie światowej. Teren o zróżnicowanych poziomach, z brukowanymi alejkami skupiającymi się przy fontannie, gdzieniegdzie rabaty kwiatowe. Dookoła zabudowa z wczesnego okresu PRL.


Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Warszawa


Cmentarz komunalny na warszawskich Powązkach, założony w 1912 roku dla poległych żołnierzy rosyjskich. W kolejnych latach spoczęli tu także żołnierze niemieccy, polscy, węgierscy, czescy, słowaccy oraz chorwaccy. Znajdują się tu także mogiły powstańców listopadowych, styczniowych, wielkopolskich, śląskich, poległych w czasie II wojny światowej, czy żołnierzy Armii Krajowej. Cmentarz zachował charakter wojskowy, a większość jego terenu […]


Cmentarz Tatarski, Warszawa


Zabytkowy cmentarz tatarski założony w II połowie XIX wieku, uznany za pomnik historii. Najstarsze z nagrobków znajdują się na lewo od wejścia. Wśród pomników wyróżnia się wykonany z szarego kamienia nagrobek w kształcie minaretu. Cmentarz otoczony ceglanym murem, z masywną, orientalizującą bramą.


Wieżowce, Warszawa


Centrum Warszawy z wieloma nowoczesnymi wieżowcami.


Sklep Chrum.com, Warszawa


Designerski sklep z ubraniami i akcesoriami zaaranżowany na garmażeryjny.


Centrum Interpretacji Zabytków, Warszawa


Oddział Muzeum Warszawy zorganizowany w piwnicy staromiejskiej kamienicy (dawnej kotłowni), zaaranżowanej z elementami architektury nowoczesnej (industrialnej).


Brzeg Wisły po stronie praskiej, Warszawa


Dziki brzeg Wisły w centrum Warszawy.


Bloki przy ulicy Górczewskiej, Warszawa


Bloki znajdujące się przy jednej z głównych ulic warszawskiej Woli. Część z nich należy do Kolonii Wawelberga – osiedla tanich mieszkań robotniczych wybudowanych pod koniec XIX wieku. Duża część zabudowy pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego, jak modernistyczny blok przy ul. Górczewskiej 5/7/9.







Amber Room, Warszawa


Pałac Sobańskich. Neorenesansowy, dwukondygnacyjny pałacyk z tarasem wzniesiony w 1876 roku wg projektu Leandra Marconiego. Przed pałacem umieszczono posąg – kopię Dawida Donatella. Po obu stronach budynku wzniesiono niewielkie oficyny. W latach 30. rozparcelowano ogród znajdujący się na tyłach, wytyczając w jego miejscu nową ulicę – aleję Przyjaciół.



Aleja Róż, Warszawa


Ulica powstała w 1896 roku. Została nazwana od rozparcelowanego w 1877 roku ogrodu Róż.


Alchemicus, Warszawa


Pracownia ceramiki.




Kościół św. Idziego, Wyszków


Kościół wybudowano w latach 1793-1795.


Ulica Makowieckiej, Wola Suchożebrska


Droga bita biegnąca przez wieś, przy której znajdują się domy i chaty drewniane i zabudowania gospodarcze.


Ulica Gdańska, Węgrów


Fragment dawnej dzielnicy protestanckiej z parterowymi drewnianymi domami z końca XVIII, XIX i początku XX wieku.


Rynek, Węgrów


Rozległy plac z fontanną pośrodku. W jego pierzejach znajdują się barokowa Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny i Świętych apostołów Piotra i Pawła oraz XVIII-wieczny zajazd w stylu barokowym (obecnie siedziba Miejskiej Biblioteki). W zabudowie nieliczne drewniane domy.


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Apostołów Piotra i Pawła, Węgrów


Kościół wybudowany w stylu gotyckim w pierwszej połowie XVI wieku. Odbudowany po pożarze w XVII wieku według projektu Tylmana z Gameren w stylu barokowym. Po bokach charakterystycznej barokowej fasady znajdują się okrągłe gotyckie wieże – pozostałość po dawnym kościele obronnym. We wnętrzu, urządzonym w stylu barokowym, znajdują się, doskonale zachowane, freski florenckiego malarza Michała Anioła […]


Pałac Ossolińskich, Sterdyń


Barokowy pałac wybudowany w XVIII w.


Kościół Przemienienia Pańskiego, Stara Wrona


Neogotycki kościół wzniesiony w latach 1898-1906.


Kościół św. Jana Chrzciciela, Sochocin


Neogotycki kościół wzniesiony w latach 1908-1914.


Ulica Benedyktyńska, Sierpc


Ulica miejska z zabudową drewnianą. Część domów opuszczona i zniszczona.


Kościół św. Stanisława Kostki, Sierpc


Kościół w stylu neogotyckim wybudowanym w XX wieku. Trójnawowy, z wieżą-dwonnicą i strzelistym portalem na osi środkowej fasady. Wykonany z czerwonej cegły. Wnętrze tynkowane, ze sklepieniem kolebkowym.


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Sierpc


Gotycki, ceglany kościół wzniesiony w 1483 r.


Kościół Św. Ducha, Sierpc


Stary kościół szpitalny, filia parafii pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji


Kościół św. Wita, Modesta i Krescencji, Sierpc


Gotycki kościół z XV wieku, mocno przebudowany w późniejszych stuleciach, z elementami w stylu renesansowym i barokowym. Otynkowany za wyjątkiem masywnej, gotyckiej wieży na planie kwadratu.


Plac Fryderyka Chopina, Sierpc


Przy placu Chopina w Sierpcu znajdują się XIX-wieczne neogotyckie jatki miejskie wybudowane w 1830 roku i zabytkowe domy i kamienice.


Wozownia, Sierpc


Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, karczma, dwór oraz kościół. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa z wiatrakiem.Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają wrażenie wsi wciąż […]


Gotycka apteka, Warszawa


Apteka powstała w specjalnie dla niej wybudowanej w 1851 roku oficynie pałacu. Nietknięta przetrwała zawirowania wojenne. We wnętrzu znajdują się oryginalne neogotyckie dębowe meble oraz zdobiony sufit.


Wieś, Sierpc


Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, karczma, dwór oraz kościół. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa z wiatrakiem. Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają wrażenie wsi […]


Kościół, Sierpc


Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, karczma, dwór oraz kościół. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa z wiatrakiem.Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają wrażenie wsi wciąż […]


Kapliczka, Sierpc


Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, karczma, dwór oraz kościół. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa z wiatrakiem.Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają wrażenie wsi wciąż […]


Dworek, Sierpc


Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego, karczma, dwór oraz kościół. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa z wiatrakiem. Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają wrażenie wsi […]


Ratusz, Sierpc


Wybudowany w 1841 roku.


Hala targowa Brofaktura, Siedlce


Brofaktura mieści się w wybudowanej w latach 1908-1909 w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi dawnej hali targowej.


Urząd Stanu Cywilnego, Siedlce


Budynek z lat 40 XIX w., zaprojektowany przez Antoniego Corazziego, odbudowany po pożarze w 1959 roku.


Poczta, Siedlce


Budynek powstał w latach 1827-1828 według projektu Antoniego Corazziego.


Urząd Miasta, Siedlce


Klasycyzujący budynek z kolumnowym portykiem na osi środkowej. Przed budynkiem znajduje się skwer.


Ulica Pułaskiego, Siedlce


Dawne domy zajezdne, jedne z najstarszych budynków w mieście wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku


Ulica Wojskowa i Armii Krajowej, Siedlce


W rejonie tych ulic znajduje się zabytkowy budynek, w którym znajduje się bank oraz zabytkowy budynek czynnego więzienia z I poł. XIX wieku zaprojektowany przez Antoniego Corazziego.


Ulica Esperanto, Siedlce


Dawne domy zajezdne, jedne z najstarszych budynków w mieście wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku


Targowisko przy Dworcu PKS, Siedlce


Prowizoryczna hala targowa i pojedyncze blaszane stragany przy dworcu.


Kaplica Świętego Krzyża (Ogińskich), Siedlce


Klasycystyczna kaplica na planie ośmioboku, wzniesiona w 1791 roku na polecenie Aleksandry Ogińskiej. Wybudowana według projektu Zygmunta Vogla, była to prawdopodobnie jedyna jego realizacja architektoniczna.


Sklep Społem, Siedlce


Wciąż czynny sklep Społem pamiętający czasy PRL.


Rura, Siedlce


Rurociąg naziemny biegnący przez osiedle mieszkaniowe.


Ratusz (obecnie muzeum), Siedlce


Ratusz barokowo-klasycystyczny zwany “Jackiem” wybudowany w latach 1763-1773 z inicjatywy rodziny Czartoryskich, rekonstruowany po II wojnie światowej. Obecnie budynek Muzeum Regionalnego.


Kamienica przy Floriańskiej, Siedlce


Eklektyczna kamienica wzniesiona pod koniec XIX wieku.


Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, Siedlce


Barokowo-klasycystyczny kościół wybudowano w latach 1740-1749 z fundacji Izabeli i Kazimierza Czartoryskich.


Kościół Katedralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, Siedlce


Neogotycki kościół wybudowany w latach 1906-1912, według projektu Zygmunta Zdańskiego.


Garaże, Siedlce


Postkomunistyczne, osiedlowe garaże w Siedlcach.


Dworzec PKS, Siedlce


Postkomunistyczny Dworzec PKS w Siedlcach.


Cerkiew św. Trójcy, Siedlce


Cerkiew została wybudowana w 1984 roku. Stojącą obok dzwonnicę wybudowano w 2013 roku. W tym samym roku pozłocono kopułę cerkwi.


Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Ośrodek Kultury, Siedlce


Klasycystyczny budynek wzniesiony w 2 połowie XVIII wieku.


Rynek i ratusz, Serock


Brukowany rynek miejski w zachowanym od średniowiecza układzie, z późniejszą zabudową w pierzejach i ratuszem wybudowanym pod koniec XX wieku.


Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, Serock


Późnogotycki kościół o charakterze obronnym, jednonawowy, wybudowany z czerwonej cegły. Fasada ujęta dwiema basztami, pomiędzy którymi znajduje się zegar słoneczny. Wnętrze w stylu późnobarokowym.


Dom, Serock


Weekendowy dom Heleny i Szymona Syrkusów, w którym przebywał Pablo Picasso podczas swojej wizyty w Polsce w 1948 roku. Budynek jest niewielki, porośnięty bluszczem i odgrodzony od ulicy rustykalnym murem.


Pałac, Chrzęsne


Późnorenesansowy pałac zbudowany w 1635 roku. Jest to piętrowy budynek ustanowiony na planie prostokąta. Elewacja prosta, akcent w formie dwóch ryzalitów znaczy jedynie tylną elewację. We wnętrzu zachowały się sztukaterie i rokokowe kominki. Otoczenie pałacu stanowią pozostałości parku krajobrazowego z I połowy XIX wieku.


Brzeg Narwi, Serock


Dziki, częściowo zarośnięty brzeg Narwi w pobliżu mostu w Serocku, z przystaniami, groblami i piaszczystymi plażami.



Kościół Opieki św. Józefa, Rościszewo


Kościół wybudowany w latach 1779-1781, ufundowany przez generała Benedykta Jeżewskiego. Polichromie wewnątrz kościoła pochodzą z 1932 roku, kiedy to odbyła się ostatnia przebudowa kościoła.


Urząd Gminy, Rościszewo


Urząd mieści się w późnobarokowym parterowym dworze z XVIII wieku, obok znajduje się zabytkowy spichlerz. Dwór należał wcześniej do rodziny Jeżewskich właścicieli Rościszewa.


Drewniane domy, Raciąż


Dzisiejsza ulica Kilińskiego, wcześniej Kinicka, była od XIX wieku zamieszkana głównie przez ludność pochodzenia żydowskiego. Przy tej ulicy zbudowano synagogę, która spłonęła w 1945 roku. Po wojnie została odbudowana już jako szkoła. Do dzisiaj zachowały się również zabytkowe drewniane parterowe domy.


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha, Raciąż


Kościół wybudowano w 1886 roku na miejscu XVIII wiecznej drewnianej świątyni. Wnętrze kościoła jest polichromowane, utrzymane w stylu neogotyckim.


Ulica Młodzieżowa, Pułtusk


Ulica na tyłach rynku w Pułtusku. Zabudowana klasycyzującymi, dwukondygnacyjnymi kamieniczkami o spadzistych dachach, z podwórkami i ceglanymi budynkami gospodarczymi, częściowo zaniedbanymi. W pobliżu przystań nad rzeką.


Page 6 of 11
partnerzy serwisu
loga Unii Europejskiej